torsdag 12 mars 2026

Mormor-morfar-torsdag!

 Igår ringde Sofie och undrade om jag skulle vara hemma idag, för Helmer var så trött och snorig. Men tyvärr så hade jag en tid hos en ny sjukgymnast, så jag kunde inte ha Helmer hos mig. Men sen kom jag på att hon kunde ringa till morfar, han kan säkert vara hemma med killarna. Och så fick det bli. En morfar-semester-dag.

Sofie kom vid 7-tiden och lämnade både Helmer och Ture. Varför skulle Ture vara på förskolan, om Helmer skulle komma till oss??

Jag åkte vid kl 9.00, och var hemma kl 12.00. Under tiden då jag var i Tingsryd hade Helmer och Ture hjälpt morfar att klyva ved, och köra in ved till pannrummet. När jag kom hem satt de ute och grillade korv. Jissus vad de åt, Helmer smäckte 5 korvar med bröd, och Ture 4 korvar med bröd. Och då hade de ätit 2 mackor till frukost, både apelsin och äpplen till mellis. 

Då Ture hade sovit middag så körde vi ut i skogen, för att hämta hem mera ved. Alltså de var så duktiga på att lassa, speciellt Helmer. Men lille Ture jobbade också på bra.

Duktiga skogsjobbar-killar, klart att de skulle ha glass till eftermiddagsmellisen. Fast killarna gillar inte att den gröna traktorn inte startar. Ture tycker att tomten ska komma och laga den, och jag håller med honom. För varför ska vi ha en traktor som inte startar. Och den är den nyaste, och kanske den bästa utav alla tre.

Många pratar om "Grannfejden", och den ville jag se. Tyvärr så ville inte Stefan det, så jag frågade Ann-Sofie om hon ville följa med mig. Nja....hon var tveksam. Men idag sa hon att hon skulle hänga på om jag fortfarande ville se den. Klart att jag ville. Jo en klart sevärd film. Både trevlig och lite tragisk. 

Snart är det en ny dag, vi får se vad den dagen har att erbjuda. Men det blir ingen mormor/morfar-dag.

3 kommentarer:

  1. Så duktiga killar.
    Bra att det finns möjlighet för mor/farföräldrar att vabba, när det känns omöjligt för föräldrarna. Speciellt när barnen inte är så dåliga. Med snuva kan man vara ute hela dagen ju.
    Gillade också Grannfejden. Ha en fin fredag! Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, de jobbar på bra, så flitiga. Ture måste ju härma storebror, så ibland blir det lite kiv. Men det är roligt med dem.
      Önskar er en fin helg! Kram

      Radera
  2. 💰 Behöver du ett akut lån? Snabb, flexibel och pålitlig finansiering finns här

    Hej, jag heter Davina Claire och jag representerar Novelty Finance, en betrodd leverantör av skräddarsydda finansiella lösningar.

    På Novelty Finance erbjuder vi ett brett utbud av tjänster, inklusive:

    Personliga lån
    Företagslån
    Bostadslån
    Skuldkonsolidering

    Om traditionella banker försenar din ansökan eller avslår dig, erbjuder vi ett enklare, snabbare och stressfritt alternativ.

    Oavsett om du hanterar oväntade utgifter, uppgraderar din livsstil eller expanderar ditt företag, finns vi här för att stödja dig med skräddarsydda lånealternativ utformade utifrån dina behov.

    Du kan låna upp till 5 000 000 euro med konkurrenskraftiga räntor från 3 % och flexibla återbetalningsvillkor från 6 månader till 30 år

    ✅ Varför välja Novelty Finance?
    Snabbt godkännande och snabb tillgång till finansiering
    Låga, konkurrenskraftiga räntor
    Flexibla återbetalningsplaner skräddarsydda för dig
    Alternativ för tidig återbetalning finns tillgängliga
    Möjlighet till ytterligare finansiering
    Inga återbetalningar krävs de första 6 månaderna

    📩 Ansök idag — Det är enkelt att komma igång

    📧 E-post: noveltyfinances@gmail.com
    📱 WhatsApp: +44 7915 601531
    👤 Kontakt: Davina Claire

    Ta kontroll över din ekonomiska framtid idag med Novelty Finance — din pålitliga partner för snabba och tillgängliga lån.

    Villkor gäller.

    SvaraRadera