torsdag 6 februari 2025

Vem har sagt att det ska vara lätt!!

Jag kan konsten med att köra ihop saker och ting för mig. Röra till det för mig. Fast ibland så kan jag inse mina begränsningar. Haha, de som känner mig vet hur jag är.


Det går framåt med min tavla, När den är färdig så får jag kolla igenom den, och bättra på lite här och där. Siffrorna lyser igenom på de ljusa färgerna.

Det går framåt med lapptäcket också. Jag har sytt 32 st rutor. Behöver nog minst 50 rutor till. 
Och vem har sagt att jag skulle göra det enkelt och smidigt för mig? Therese hade inte bett om det nytt lapptäcke, bara något tyg på ovansidan, för hon gillar storleken på sitt gamla lapptäcke. Jag sa till henne att jag kunde sy ett nytt, vilket hon tyckte var onödigt.
Så varför göra det enkelt?? Köpte hem, tyg började klippa till alla trekanter, och sy ihop rutorna. Jag tror att det blir riktigt fint då det är färdigt.

Jag har kommit på att jag har för lite fritid!


1 kommentar:

  1. Skulle aldrig klara, vare sig det ena eller det andra. Speciellt inte klippningen! Blir snyggt! Go kväll! Kram //Anna-Lena Grimsås

    SvaraRadera