fredag 26 juni 2026

Snart så kanske jag blir piggare!

 I onsdags förra veckan var jag på vårdcentralen och tog prover. Det var flera prover som inte var okej. Bla HB, som låg på 84. Läkeren ringde innan alla provsvar var klara. Men han sa att jag var tvungen att få järn intravenöst. 

Så i går åkte jag in till lasarettet för lite järn.

Nålen sattes i underarmen. Det uppskattade jag.

För då var det inga problem att sitta och sticka. Hade varit lite svårt om nålen hade suttit i armvecket.

I onsdags kom mitt kalprotektin, det var fortfarande för högt, låg på drygt 600, ska ligga under 50. Jag ska äta kortison i 2 veckor till, om ca 2-3 veckor ska jag ta nya prover. Kan hoppas att det då har gått ner och hb-t gått upp. 

Sommarvärmen har verkligen kommit till oss. Vid kl 10.00 hade vi 26 grader i skuggan, och 27 grader här i köket. Det är så skönt att slippa frysa, jag har ju frusit hela våren, trots att vi har haft 22 grader inne, och jag har sovit med dubbla täcken. Vi får väl se hur länge det varar.

Ha en fin dag!!

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar